دکتر سوده رودباری |نوار قلب
نوار قلب

نوار قلب


تست نوار قلب به انگلیسی ( EKG ) یک آزمایش تشخیصی است که متخصص قلب و عروق برای بررسی فعالیت الکتریکی قلب فرد از آن استفاده می‌کنند. بسیاری از بیماری های قلبی همراه با اختلال در وضعیت الکتریکی قلب هستند.


عملکرد قلب به این صورت است که یک سیگنال الکتریکی اصلی را در دهلیز راست تولید می کند که این سیگنال اصلی، سپس در مسیر مشخصی در سرتا سر قلب منتقل می‌شود. نتیجه نهایی تولید این پیام‌های الکتریکی، ایجاد یک چرخه ضربان قلب است. این ضربان یا تپش باعث انقباض ماهیچه‌های قلب می‌شوند و خون را به همه بدن منتقل می‌کنند . مشکلات قلبی می توانند باعث تغییر روند هدایت این سیگنال‌ها شده و متخصص قلب با بررسی نوار می تواند نشانه هایی از این تغییرات را رویت کند.

 

نوار قلب چگونه گرفته می شود؟


با وصل کردن تعدادی الکترود به دست و پاها و قفسه سینه (این مرحله کاملا بدون درد است)، فعالیت الکتریکی قلب بر روی کاغذ و یا صفحه‌ی مانیتور ثبت شده و بر اساس آن می‌توان برخی از اشکالات و اختلالات قلبی را تشخیص داد. هنگامی که این نوار با نوار قلب نرمال تفاوت داشته ‌باشد، می‌توان به بیماری‌های قلبی خاصی شک کرد. خواندن نوار قلب یکی از علوم بسیار خاص و پیچیده است. مثلا اگر طول موج‌ها کوتاه ‌تر و یا بلندتر باشد و یا فاصله‌ی دو موج از هم تغییر کند، شکل موج‌ها برعکس شده یا تغییر پیدا کنند؛ تعداد ضربان و تنظیم آن عوض شد و غیره، هر کدام می تواند ما را به سمت وجود مشکلی خاص، راهنمایی کند.

تماس با ما

شما میتوانید در این قسمت با ما در تماس باشید

شماره تماس مطب : 02122223600 و 02122223193 و 02122223195

آدرس مطب : خیابان شریعتی بین میرداماد و مترو شریعتی کوچه شریفی پلاک شش طبقه همکف