دکتر سوده رودباری |اکوکاردیوگرافی رنگی
اکوکاردیوگرافی رنگی

اکوکاردیوگرافی رنگی

اکوکاردیوگرافی رنگی ترانس توراسیک 


اکوکاردیوگرافی به دو صورت وضعیت قلب را بررسی می کند:


•    اول به روش تصویر برداری ساده یا سیاه و سفید، که می تواند ساختار قلب، اندازه حفره ها، اندازه دیواره ها، حرکات قلب و دریچه های آن، میزان انقباض دیواره قلب و وجود مایع اطراف قلب را ببیند. 
•    دوم به روش داپلر رنگی، که تشخیص سرعت و جهت جریان خون در دریچه ها، و اختلالات مادرزادی قلب انجام می شود. از این روش تصویربرداری می توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد. مثلا بررسی عملکرد ماهیچه قلب، بررسی کارکرد دریچه های قلب (تنگی یا نارسایی دریچه)، بررسی اختلات مادرزادی قلب (سوراخ بین دیواره ها)، و ....


اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی با  استفاده از امواج سونوگرافی یا اولتراسوند انجام می شود. بنابراین مثل سونوگرافی ساده هیچ گونه عوارضی ندارد و‌ با خیال راحت می توان حتی به دفعات متعدد آنرا انجام داد.

 

استرس اکوکاردیوگرافی

برخی مشکلات قلبى به ویژه مواردی که عروق کرونر که خون را به عضلات قلب می رسانند، درگیر باشند، فقط در طول فعالیت بدنی رخ می دهد.

در تست استرس اکو ،تصاویر اولتراسوند قلب، قبل و بلافاصله پس از راه رفتن بر روی یک تردمیل یا پا زدن بر روى دوچرخه ثابت گرفته می شود. اگر قادر به ورزش نباشید، ممکن است تزریق یک دارو (دوبوتامین) انجام شود تا قلب همانند ورزش کردن خون را پمپ کند.

در این روش، میزان انقباض عضلات قلب در حالت استراحت با حالت فعالیت مقایسه می شود تا مشخص شود که آیا فعالیت باعث کاهش عملکرد عضله قلب می شود یا خیر. معمولا این اتفاق زمانی رخ می دهد که ما تنگی عروقی داشته باشیم.

 

قبل از انجام تست موارد زیر را انجام دهید:

۱- سه تا چهار ساعت قبل از انجام تست مواد غذایی و نوشیدنی مصرف نکنید.

۲- در روزی که تست را انجام میدهید سیگار نکشید زیرا نیکوتین می تواند با ضربان قلب تداخل داشته باشد.

۳-  قهوه یا داروهای حاوی کافئین را مصرف نکنید.

۴- اگر دارو مصرف می کنید، از دکتر خود بپرسید که در روز تست داروها را مصرف کنید یا نه. برای انجام تست استرس اکو نباید از داروهای قلبی خاصی مانند: نیتروگلیسرین، بتا بلوکرها،  isosorbide-dinitrate و  isosorbide-mononitrate(Isordil Titradose) مصرف کنید.

۵- اگر برای کنترل دیابت دارو مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

۶- لباس های راحت و گشاد بپوشید. چون ورزش انجام خواهید داد، کفش های مناسب ورزش و پیاده روی بپوشید.

 

تماس با ما

شما میتوانید در این قسمت با ما در تماس باشید

شماره تماس مطب : 02122223600 و 02122223193 و 02122223195

آدرس مطب : خیابان شریعتی بین میرداماد و مترو شریعتی کوچه شریفی پلاک شش طبقه همکف