دکتر سوده رودباری |آنژیوگرافی
آنژیوگرافی

آنژیوگرافی

آنژیوگرافی چیست؟


آنژیوگرافی عروق کرونر، شیوه‌‌ای از تصویربرداری است که از اشعه ایکس جهت مشاهده رگ های قلب و بررسی وجود تنگی های احتمالی در آنها، استفاده می‌نماید.
در طی انجام آنژیوگرافی عروق کرونر، نوعی رنگ (ماده حاجب) که به وسیله دستگاه اشعه ایکس قابل رویت می‌باشد به داخل عروق خونی قلب تزریق می‌شود. دستگاه اشعه ایکس با سرعت تصاویر را دریافت می‌کند.


پزشک متخصص قلب پس از دیدن رگ‌ها، متوجه میشود که کدام رگ ها تنگی داشته و باز کردن آنهت امکانپذیر و به سود بیمار است. در این حالت ایشان میتواند شریان قلبی مسدود شده توسط لخته یا پلاک چربی را در آنژیوگرافی کرونر، با همکاری پزشک فوق تخصص اقدامات تهاجمی قلب، در قالب یک کار تیمی و گروهی، باز نماید (آنژیوپلاستی). برای این کار بالون یا استنت (فنر) در داخل قلب تعبیه می شود. 


آنژیو گرافی در حال حاضر روش استاندارد طلایی (اصلی) برای تشخیص هرگونه بیماری عروق کرونری قلب هست و سایر روش های تصویربرداری صرفا کمک کننده هستند. در واقع برای تشخیص قطعی و درمان بیماری ها در بسیاری از موارد لازم است حتما از آنژیوگرافی استفاده شود.


آنژیوگرافی با بی حسی موضعی از رگ طریق مچ دست یا رگ کشاله ران و با بستری یک الی دو روزه قابل انجام است و به ندرت عارضه مهمی ایجاد می کند.

تماس با ما

شما میتوانید در این قسمت با ما در تماس باشید

شماره تماس مطب : 02122223600 و 02122223193 و 02122223195

آدرس مطب : خیابان شریعتی بین میرداماد و مترو شریعتی کوچه شریفی پلاک شش طبقه همکف